Telefonla DanışınOnline RandevuEmail ile danışın

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusuHerkesin bir miktar ağzı kokabilir. Bu hastalıklı bir durum değildir. Daha etkin fırçalama ve diş ipi kullanımı yaparsanız karşınızdakini rahatsız edici boyuta ulaşmaz. Özellikle dili de fırçalama ağız kokusunu azaltmada etkindir.

Diş taşı ve diş plağı olan ağızlar mutlaka kokar. Eğer ağzınızda devamlı diş taşı oluşuyorsa etkin temizlik yapmamanızdan dolayıdır. Amaç fırçayı ağza sokup diş macunun kokusu ve ferahlığını hissetmek değildir dişlerin tüm yüzeyindeki gıda artıklarını çıkarmaktır.
Özellikle porselen köprü kullananlarda köprü altında biriken gıda artıklarının rahat çıkarılamamasından dolayı ağız kokusu olur. Köprü altı için özel fırça ve iplerden yararlanılması gerekir. 

Eğer ideal fırçalama ya da diş ipi kullanımına rağmen ağız kokusu devam ediyorsa sistemik bir rahatsızlığınızın olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle solunum yolu ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlarda ağız kokusu olur.

Ağız kokusu nasıl giderilir?ağız duşu

Ağız kokusu nasıl giderilir?

  • İdeal diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve de ağız duşu kullanımı
  • Mutlaka hekiminizin önereceği alkolsuz antiseptik gargaralar. (Unutmayın ağız gargaraları uzun süre kullanılmaz) Ya da tuzlu su ile gargara.
  • Varsa dişeti iltihabınız ya da eski yıpranmış dolgularınız, tedavi ettiriniz.
  • Diş macununuzun içinde çinko olmasına dikkat edin. Diş macununu fırçalarken çok fazla sıkmayın. Nohut büyüklüğü idealdir.
  • Dilinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
  • Bazı hastalar etkin diş fırçalama yapmadıkları gibi çinkolu sakızlarla ağız kokusunu gidermeyi düşünmektedirler. Çinkolu sakızlar tek başına ağız kokusunu gidermede etkin değildir. İdeal bakımla beraber bu tip sakızları kullanmanız daha doğrudur. Hiçbir sakız direk ağız kokusunu geçirmez.
  • Düzenli olarak alkol kullanımı ağız kokusu yapar. Alkollu içecekleri devamlı kullanmayınız. Kahve ya da yeşil çay içebilirsiniz.
  • Ağızdaki tüm koku odakları  yok edildiği halde ağız kokusu var ise dahiliye uzmanına ve kulak-burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekebilir. Öncelikle diş hekiminiz sizi yönlendirecektir. Sindirim ya da solunum sistemi problemleri ya da diyabet hastalarında ya da karaciğer problemi olanlarda ağız kokusu görülebilir.
  • Özellikle bazı gıdalar ağız kokusunu gidermede etkindir. Örneğin alma gibi. Elmayı ısırarak yiyin. Ancak bazı gıdaların uzun süre kullanılması da ağız kokusu yapar. Hergün yediğiniz gıdaları diş hekiminize söyleyin.

Hem ağız içi faktörler hem de sistemik hastalıklar nedeniyle ağız kokusu olduğu durumlarda önce ağız içi etkenler yok edilir ve hasta diğer hastalıklar yönünden uzmanlara sevkedilir ve uzun süreli takipleri yapılır.

Diş Hekimi Betül Yurteri
Dentart Ağız Diş Sağlığı Polikliniği