Telefonla DanışınOnline RandevuEmail ile danışın

Diş İltihabı Ve Apsesi

Dişin pulpası denilen canlı kısmın ölmesi ile bakterilerin kök ucundan çıkıp çene kemiği içinde belli bir yerde toplanmasıdır.

Sebebi;  bakteriler,  dişe gelen bir darbe, kimyevi ve mekanik tahrişler olabilir. Bazen dişte eski bir dolgu ya da çürük olmadan da oluşabilir. Genelde böyle bir durumda eskiden gelen bir travma olabilir.

Diş İltihabı Ve ApsesiDişin pulpası Kanal tedavisi

Hasta dişinin üzerine basınca dişin hafif hareket ettiğini ya da yükseldiğini hisseder. Apse oluşumu başlamıştır.  İlgili dişin kökünün etrafında şişlik görülebilir. Hastanın yüzünde şişlik olabilir. Diş ağrılı, uzamış ve sallanır gibidir. Bu durumda antibiyotik tedavisine başlanır. Ancak hangi antibiyotik alınması gerektiği mutlaka diş hekiminiz karar vermelidir. Hastalar genelde kendi başlarına hemen antibiyotiğe başlarlar.

Antibiyotiklerle ve ağrı kesicilerle şikayetleri azalabilir. Eğer diş hekmine gitmezlerse olay ilerler. Çene kemiği içindeki iltihap ağız içine ve dışına kamaya başlar. Fistül meydana gelir. Üst ön dişlerde burun boşluğuna, üst azılarda sinüs boşluğuna iltihap akmaya devam eder. Lezyon kronikleşir.

Tedavisinde çeşitli prosedürler vardır;
-Kanal tedavisi
-Diş çevresindeki dokuların açılması yolu ile iltihabın boşaltılması
-Çene kemiği yolu ile akıtılması
Sonuçta dişinizde iltihap varlığında tedavi yöntemi mümkündür ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa tedavi şekli de sizin için daha kolay olur.